PROČ VÝROBCI NEUDÁVAJÍ SKUTEČNÉ ROZMĚRY SVĚTLOVODŮ?
Rozmohl se nám tady takový nešvar, aby docházelo ke klamání spotřebitele a označující rozměry byli větší, než skutečně ve finále jsou, je to čistě ekonomická lest.
JAKÝ JE ROZDÍL A KVALITA POUŽITÉHO POTRUBÍ?
Tady je opět velice důležité, aby odrazivý plech/tubus byl v odpovídající tloušťce a odrazivé kvalitě, tubusy tl. 0,4 mm a míň jsou pro dlouhodobou životnost zcela nevhodné, odrazivost užitého materiálu musí být deklarována kolem čísla 98 %.
JAKÝ JE ROZDÍL VE STŘEŠNÍ KOPULI, ZASKLENÍ?
I v tomto případě převažuje reklama nad zdravým rozumem, prostup slunečního záření, udávané veličinou G, nevykazuje žádné rozdíly, když vstup bude z PMMA, nebo ploché zasklení, tyto parametry jsou téměř totožné!
Zajímavě vyšlo porovnání prostupu světla kopulí z PMMA a křišťálu, tady měření udávalo dokonce horší prostup přes KŘIŠŤAL v hodnotách – minus 28 %, logicky je to dáno tloušťkou a složením tohoto prvku.
NA JAK VELKOU VZDÁLENOST SE DÁ BEZ ZTRÁT DENNÍ SVĚTLO PŘIVÉST?
Je změřeno, že při vzdálenosti do sedmi metrů VERTIKÁLNÍHO vedení žádné ztráty nevznikají, následně co každý 1 bm/běžný metr tak 5 % VÝKONU.
JAK JE TO S KONDENZACÍ SVĚTLOVODŮ?
Tato otázka je také velice často zmiňována, každý výrobce hledá SVÉ řešení, z logiky věci a nekompromisní fyziky je dané, že tam kde máme v konstrukcích kontakt s rozdílnými teplotními veličinami, musí dojít ke srážení hmot/kondenzaci.
SLS to řeší nekompromisně, speciálně vyvinutým TROJSKLEM se vzduchovou mezerou zataveným do parotěsné folie, v úrovni TEPELNÉ IZOLACE.
TEPELNÉ ÚNIKY?
Jdou ruku v ruce s kondenzací, díky prvku AQUA THERM-WALL a instalací celého systému jsme se dostali na hranici čísla U = 0,55 W /m2K/.
DAJÍ SE INTERIÉROVĚ POUŽÍT I JINÉ MATERIÁLY NEŽ PLAST?
Výrobce světlovodů SUN LINE ONE, ve svých výrobcích PLAST vůbec nepoužívá a INTERIÉROVÉ ZAKONČENÍ SVĚTLOVODU je výhradně z laserem vypalovaného HLINÍKU. Následně lze použít jakýkoliv nástřik RAL.
SKLO KRIZET je samozřejmostí, difuzně rozptyluje denní světlo po místnosti a nemění jeho barvu
JE JINÉ ZAKONČENÍ NEŽ KRUHOVÉ?
ANO, na přání zákazníka je instalováno ČTVERCOVÉ zakončení včetně přechodového dílu výšky 350 mm, aby nevznikaly temné rohy a stíny opět ve standardu HLINÍK a RAL.
MOHU VÉST TUBUSOVÝ SVĚTLOVOD PŘES PATRO?
Ano je to poměrně častá realizace, při průchodu přes patro má svá specifika a je dobré přemýšlet v souvislostech, ať již pozice zakončení světlovodu v interiéru, nebo zejména o dopadu tubusového světlovodu v patře, kterým prochází, aby nedošlo k znehodnocení místa tubusem/integrace do vestavěných prvků opláštění atd.
JAKOU PLOCHU MI SVĚTLOVOD OSVĚTLÍ?
Toto je častá a logická otázka investorů, zaleží na několika parametrech, které je nutno dodržet, a to velikost a orientace světlovodu a jsou-li v místnosti světelné zisky primární. V zásadě lze říci:
SLS 400 18 – 25 m2
SLS 600 25 – 32 m2
SLS 800 35 – 42 m2
Na vyžádání , technik SUN LINE ONE zpracuje světelnou studii dopadu světla.
MOHU DO SVĚTLOVODU INTEGROVAT UMĚLÉ OSVĚTLENÍ?
Samozřejmně ano, SVĚTLOVOD SUN LINE ONE je velice často dostrojen výkonným LED OSVĚTLENÍM s výkonem 14 W/bm, výkonovým TRAFEM dle délky pásku. Na přání zákazníka lze vybrat jakýkoliv odstín světla dle místa určení v klasickém rozsahu 2 000 – 5 500 CAL, to vše ve specifikaci RGB. Na přání s dálkovým ovládáním a regulací intenzity osvitu 10 – 100 %.
MOHU SVĚTLOVOD NĚJAK ZATEMNIT?
Do světlovodu všech průměrů je možno instalovat STMÍVACÍ KLAPKU. Ta slouží zejména u větších průměrů 600/800 k regulaci světelného toku.
ORIENTACE SVĚTLOVODU NA STŘEŠE?
Je důležitým rozhodnutím, zejména na trajektorii sluníčka a okolí budov v němž se realizace nachází. Je důležitým faktorem a vždy vyžaduje volbu i co se týče následné délky vedení systému.